Haber

G20’de dünya liderlerine birlik çağrısı

Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo, G20 önderler tepesinde yaptığı açılış konuşmasında savaş konusundaki fikir ayrılıklarına karşın global ekonomiyi düzeltmek için dünya başkanlarına birlikte somut adımlar atılması davetinde bulundu.

Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Başkanlar Tepesi, “Birlikte Toparlanma – Daha Güçlü Toparlanma” ana temasıyla Apurva Kempinski’de başladı. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun önderleri karşılamasının akabinde “Gıda ve Enerji Güvenliği” başlıklı birinci oturuma geçildi. Tepenin açılış konuşmasını yapan Endonezya Devlet Lideri Widodo, savaş konusundaki fikir ayrılıklarına karşın global ekonomiyi düzeltmek için birlikte somut adımlar atılması davetinde bulundu. Widodo, “Başka bir seçeneğimiz yok, dünyayı kurtarmak için işbirliği gerekiyor. G20, kapsayıcı ekonomik toparlanma için katalizör görevi görmeli. Dünyayı parçalara ayırmamalıyız. Dünyanın yeni bir soğuk savaşın içine düşmesine izin vermemeliyiz” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarının başlamasından bu yana birinci sefer düzenlenen G20 doruğuna görüntü konferans sistemiyle katıldı. Tepe oturumunda başkanlara seslenen Zelenskiy, önerdiği barış planı çerçevesinde ülkesindeki savaşın sona erdirilmesinin vaktinin geldiğini söyledi. Savaşın adil bir halde Birleşmiş Milletler Antlaşması (BM) ve memleketler arası hukuk temelinde sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Zelenskiy, Zaporijya Nükleer Santralinde radyasyon güvenliğinin sağlanması, Rus güç kaynaklarına fiyat kısıtlamaları getirilmesi ve tahıl ihracatı teşebbüsünün genişletilmesi davetinde bulundu. Zelenskiy, ayrıyeten tüm Ukraynalı mahkumların özgür bırakılmasını istedi.

G20, Türkiye, ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Avrupa Birliği Komitesi ve Suudi Arabistan’dan oluşuyor. Dünya nüfusunun yüzde 85’ini kapsayan G20 ülkeleri, global gayri safi yurt içi hasılanın ise yüzde 85’ini oluşturuyor.

Kremlinden yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ağır programı nedeniyle katılamadığı tepeye, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı.

G20 önderleri, tepe çerçevesinde “Sağlık” ve “Dijital Dönüşüm” oturumlarına katılacak. Önderlerin doruğun sonunda ortak bir bildiri imzalaması ise beklenmiyor. – BALİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu