İş

Asgari ücret zammı için heyecanlandıran öneri: Enflasyonun üzerinde bir artış olabilir

Asgari fiyat için artırım pazarlığında geri sayım başladı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Aralık Perşembe günü Türk-İş ve TİSK ile bir ortaya gelip Minimum Fiyat Tespit Kurulu için takvimi belirleyecek.

PATRONLARDAN TABAN FİYAT ARTIRIMI ÖNERİSİ

Taban Fiyat Tespit Komitesi aralık ayının birinci haftasında görüşmelere başlayacak. Kurul toplamda 4 sefer bir ortaya geldikten sonra nihai kararını ay sonunda açıklayacak. Pazarlıklara sayılı günler kala Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden (TÜSİAD) dikkat çeken bir açıklama geldi. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan, “Enflasyonun üzerinde, refah payı olan bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda” dedi.

“50 YIL ÖNCE UZAK DOĞU’NUN STRATEJİSİYDİ”

Mevcut ekonomi siyasetlerini eleştiren Turan, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz” tabirlerini kullandı.

“REEL SEKTÖRÜN FİNANSMANA ERİŞİMİ RAHAT OLMALI”

2022’de şirketlerin işletme sermayesi muhtaçlığının arttığını ve geçen yıl 100 bin dolar sermayesi olan bir şirketin günümüzde 400 bin dolara muhtaçlığı olduğunu söyleyen Turan, “Reel sektörün finansmana erişimi rahat olmalı. Son dönemde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu